Floraservis

SANOGARDEN

Výrobca: SANOSIL TRADING GmbH, Švajčiarsko
Kategória: Fungicídy proti chorobám
Balenie: 500 ml rozprašovač

Vysoko účinný dezinfekčný prostriedok proti vírusom, baktériám a plesniam (hnilobe).

- ničí 99,99% všetkých vírusov, baktérií a plesní.
- likviduje kontamináciu vírusmi vtáčej chrípky, SARS a Covid-19
- dlhodobá ochrana ošetreného povrchu
- po aplikácii likviduje kontamináciu (vírusmi, baktériami, plesňami a hnilobami)
- 100% účinný pri likvidácii plesní a hnilôb
- univerzálne použitie
- zabraňuje krížovej kontaminácií.

"Tajomstvo“ dezinfekčných prostriedkov Sanosil spočíva v dvojfázovom účinku a synergickom efekte ich hlavných komponentov – peroxidu vodíka a striebra.
Zjednodušene povedané: peroxid vodíka atakuje bunečné steny mikroorganizmov, striebro pôsobí v ich vnútri. Kým peroxid vodíka sa rozkladá na kyslík a vodu, stopy striebra zostávajú na dezinfikovanom povrchu. Sú neviditeľné, nie sú toxické, ale aktívne a účinne zabraňujú mikrobiologickej rekontaminácii.

Sanosil je fungicídny prípravok hotový na použitie. Je dokázateľne účinný proti grampozitívnym a gramnegatívnym baktériám, spóry tvoriacim organizmom, vírusom (s ochranným obalom alebo bez neho), kvasinkám, ako aj širokému spektru prvokov. Účinnosť dezinfekčným prostriedkov Sanosil® je testovaná a potvrdená proti mnohým patogénom vo viac ako 280 testoch a štúdiách vykonaných známymi medzinárodnými inštitúciami (laboratóriami, univerzitami).
Dezinfekčné prostriedky Sanosil sú registrované v Deutsche Gesellschaft für Hygiene und Mikrobiologie (Nemecká spoločnosť pre hygienu a mikrobiológiu).  
Použitá aktívna látka je peroxid vodíka, ktorý je neškodný pre životné prostredie. Počas komplexného výrobného postupu je účinná látka stabilizovaná a posilnená striebrom, čím sa dosahuje výrazne lepšia účinnosť proti mikroorganizmom.
Elementárny kyslík, vznikajúci z peroxidu vodíka, atakuje bunečné steny mikroorganizmov priamym kontaktom. Chemická reakcia kyslíka s molekulami bunečných stien (membrána cytoplazmy) spôsobuje ich denaturáciu a deštrukciu. Tento efekt je posilnený účinkom strieborných iónov, ktoré sa viažu na disulfidové väzby proteínov reprodukčného komplexu ako aj metabolického systému mikroorganizmov, pričom dochádza k ich inaktivácii a okamžitému usmrteniu buniek a mycélií.

Kategórie použitia (jednotlivé použitia rozpísané nižšie v texte):
- Rastlinná výroba
- Živočíšna výroba
- Povrchová dezinfekcia
- Obytné priestory / Depozitáre / Sklady
- Spoločenské a administratívne priestory
- Sanácia po povodni a zatopení
- Nemocnice a polikliniky
- Veterinárne kliniky
- Školy, škôlky, detské centrá a jedálne
- Laboratória a inkubátory
- Operačné sály
- Múzea / Galérie / Knižnice / Archívy
- Úprava TÚV
- Klimatizácia a vzduchotechnika

POZOR! Nie je určený na dezinfekciu pokožky (rúk a iných častí tela)

Výhody používania:
- Jednoduchá aplikácia;
- Univerzálne použitie;
- Dlhodobí účinok vďaka patentovanej formulácií;
- Nefarbí a nemá žiadny zápach;
- Vysoká účinnosť – ničí 99,99% všetkých vírusov, baktérií a plesní;
- Možnosť použitia od 0 – 95°C;
- Prakticky 100% odbúrateľný;
- Netreba oplachovať a neutralizovať;
- Žiadne vedľajšie účinky na ovocie a zeleninu;
- Zloženie, ktoré nezanechá žiadne stopy dezinfekčného prostriedku na ovocí a zelenine určenej pre ľudskú spotrebu;
- Schopnosť ničenia biofilmov;
- Zabezpečuje možnosť dlhodobého skladovania;
- Spĺňať všetky národné a medzinárodné kvalitatívne štandardy.

Rozsah použitia:
- plodiny (zelenina, ovocie, kvety .....) pred a pri skladovaní, zabraňuje tvorbe plesní a hnilôb, rovnako ich zastavuje a likviduje
- umývanie (morenie) zozbieraného ovocia a zeleniny, ochrana proti plesniam na poškodených častiach a celom plode
- steny, stropy, podlahy a iné časti priestorov (pivnica, komora, garáž ...)
- vysoko účinne zastavuje a likviduje plesňou napadnuté časti budov a stavieb
- prepravky, debny, náradia, nástroje a iné pomôcky určené pre kontakt s plodinami

Dezinfekcia
- univerzálna a vysoko účinná dezinfekcia plôch kontaminovaných výrusmi, baktériami a plesňami
- dezinfekcia kuchyne, kúpeľne, sprchy, toalety, atď.
- kuchyňa  - podlahy, steny, stropy, pracovné dosky, zariadenia, nástroje
- sanitárne zariadenia - podlahy, steny a stropy vo vlhkých priestoroch, kúpeľne, umývadlá, toalety, práčovňa
- izby - podlahy, steny, stropy , postele, prikrývky, koberce
- klimatizačné systémy / vetranie - práčky vzduchu, zvlhčovače, ventilačné šachty
- kontaminované časti interiéru alebo exteriéru budov
- kontaminované časti dopravných prostriedkov

Úprava vody
- zavlažovanie, umývanie, chladenie

Rastliny
- hydroponické živné roztoky
- postreková voda / chladiaca voda
- dezinfekcia ovzdušia
- zariadenia, stroje, nástroje
- dopravné pásy, prepravné zariadenia

Ochrana / konzervovanie
- ochrana proti chorobám po zbere úrody
- kvety, ovocie, zelenina, atď.

Spracovanie / skladovanie
- skladovacie, spracovateľské a chladiace priestory
- prepravné zariadenia, triediace linky, vozidlá
- umývacie zariadenia
- zariadenia na spracovanie, baliace materiály
- chladiace systémy, pračky a zvlhčovače vzduchu, ventilačné šachty
- pracovné odevy

Preprava / doprava
- prepravné zariadenia, prepravky a pod.
- prepravné a nákladné vozidlá

"Tajomstvo“ dezinfekčných prostriedkov Sanosil spočíva v dvojfázovom účinku a synergickom efekte ich hlavných komponentov – peroxidu vodíka a striebra.
Zjednodušene povedané: peroxid vodíka atakuje bunečné steny mikroorganizmov, striebro pôsobí v ich vnútri. Kým peroxid vodíka sa rozkladá na kyslík a vodu, stopy striebra zostávajú na dezinfikovanom povrchu. Sú neviditeľné, nie sú toxické, ale aktívne a účinne zabraňujú mikrobiologickej rekontaminácii.
 
Doteraz nebola zistená žiadna rezistencia mikroorganizmov na Sanosil.
V decembri roku 2014 obdržal prípravok SanoGarden (Sanosil Super 25 Ag (S010) od amerického úradu EPA potvrdenie účinnosti a zaradenie ako účinná dezinfekcia na vírus EBOLA.

Okrem iných potvrdená účinnosť aj proti:
Anthracis, amoebae, cholera, ECBO, herpes, hepatitídy, HIV, chrípka, vtáčia chrípka (H5N1, H5, H7 a H9), Legionárska choroba, listeria, meningitída, MRSA (Methicilín rezistentný Staphylococcus aureus), mycoderins, Newcastle obrna, pseudorabies, tuberkulóza, vaccina, VRE.

Sanosil S010 je účinný prostriedok proti plesniam s vynikajúcimi účinkami a jednoduchým použitím. Rozloží sa praktick na 100 % na vodu a kyslík. Na povrchu zanechané zostatky dezinfekčného prostriedku pôsobia proti opätovnému nárastu plesní.
Sanosil S010 nemá žiadny nepríjemný zápach ako väčšina bežných dezinfekčných prostriedkov, nie je karcinogénny ani mutagénny.
Okrem húb a plesní je Sanosil S010 vysoko účinný aj proti baktériám (vrátane sporulujúcich baktérií), vírusom, kvasinkám ako aj protozám (jednobunkovce) a riasam.
Presvedčujúci účinok dezinfekčného prostriedku Sanosil S010 je uznaný (uvedený v zozname DGHM), dodnes bolo vykonaných viac ako 270 skúmaní proti rôznym zárodkom a účinnosť bola pri všetkých testoch potvrdená (medzinárodne uznávané laboratória a univerzity).
Ako účinná látka je použitý pre životné prostredie nezávadný peroxid vodíka, ktorý bol špeciálnym postupom stabilizovaný a pridaním striebra bol jeho účinok proti mikroorganizmom vylepšený. Oproti normálnemu peroxidu vodíka sme dosiahli niekoľkonásobne vyšší biocídny účinok.

Vlastnosti:
- trvalá likvidácia plesní zabraňuje ich opätovnému rastu
- trvácny, účinný efekt
- nie je toxický ani karcinogénny
- ekologický
- viditeľný efekt - pení alebo nepení
- bez obsahu chlóru - žiaden zápach
- žiadny škodlivý vplyv na vzduch v miestnosti
 
BEZ CHLÓRU PROTI PLESNIAM
1 | ÚČINOK Účinok je založený na oboch zložkách a to na peroxide vodíka a striebra. Odštiepený elemetárny kyslík napadá pri priamom kontakte pleseň a pôsobí dezinfekčne. Ióny striebra pôsobia oligodynamicky (schopnosť striebra usmrcovať baktérie), usmrcujú baktérie a huby a zabraňujú opätovnému napadnutiu. Opakovaným použitím sa tento účinok násobí. Nevznikajú žiadne toxické výpary a zápachy, ktoré by unikali do okolitého prostredia
2 | POUŽITIE Dezinfekčný prostriedok nastriekať na postihnutú plochu a nechať pôsobiť minimálne 1 hodinu. Potom miesto pomocou špongie alebo handričky utrieť, prípadne zošúchať tak, aby sa odstránili odumreté zbytky plesní. Opakuje sa tak dlho, pokiaľ sa pri nastriekaní na postihnuté miesto neprestanú tvoriť bublinky (kyslík). Podľa rozsahu napadnutia plesňou a použitia sa odlišuje spotreba. Vo všeobecnosti sa počíta s cca 0,1 – 0,3 litrov/ m?.
3 | OBLASŤ VYUŽITIA Dezinfekčný prostriedok je možné použiť na všetky vodeodolné povrchy v domácnosti. Peroxid vodíka je bielidlo. Prosím otestujte preto pred prvým použitím produkt na nenápadnom mieste. Spravidla je bieliaci účinok nie tak silný ako pri bežnom chlóre. K tomu má produkt vďaka pridanému striebru omnoho väčší účinok, takže obsah peroxidu vodíka je zredukovaný pod 8 %. Aj napriek tomu je výrobok veľmi účinný proti množstvu plesní. Pri výskyte plesní je potrebné zistiť ich pôvod Malé plochy napadnuté plesňou ( do cca 0,5 m?) je možné bezproblémovo odstrániť s dezinfekčným prostriedkom sanosil S010. Pri väčších plochách doporučujeme požiadať o odbornú pomoc.
4 | VIDITEĽNÝ ÚČINOK Keď nanesiete dezinfekčný prostriedok sanosil S010 na postihnuté miesto zbadáte už po krátkom čase reakciu: v dezinfekčnom prostriedku sanosil S010 obsiahnutý peroxid vodíka sa rozloží na vodu a kyslík, pritom vznikne množstvo malých vzduchových bubliniek. Tým sa usmrtia plesne. Pokiaľ by sa na mieste netvorili žiadne bublinky, pretože napr. na tomto mieste bol sanosil S010 už niekoľkokrát použitý, znamená to, že pleseň na tomto povrchu už nie je aktívna. Môže sa ale stať, že sa pleseň nachádza pod povrchom. V tomto prípade sa po určitej dobe opäť ukáže. Preto doporučujeme takéto miesto pozorovať a v odstupoch 1-3 mesiacov opätovne vydezinfikovať. Pokiaľ sa pleseň stále vracia, je nevyhnutá analýza. „Penivý“ efekt je iba upozornenie, či sa jedná o aktívne alebo neaktívne plesne. Na presné určenie je potrebné mikrobiologické vyšetrenie.

Zloženie: 5g/100g (5%) peroxidu vodíka
                  0,01g/100g (0,010%) striebra

Návod na použitie:
Prípravok Sanosil Super 25 Ag (S010 Ag) sa aplikuje neriedený v dávke 50–100ml/m2. Obsah 500ml rozprašovača Vám vystačí na 5-10m2 plochy, alebo povrchu ktorý potrebujte ošetriť.  Ošetrovaný povrch musí byť zbavený hrubých nečistôt, ktoré by zabránili kontaktu prípravku s povrchom. Požadovaný povrch, plochu, plodinu postriekajte odporúčaným množstvom prípravku a nechajte pred ďalšou manipuláciou pôsobiť 30-60min. Počas aplikácie nesmie teplota klesnúť pod bod mrazu.
Biocídny účinok: prípravok začína účinkovať v rozmedzí od 1-60min.

Vedľajšie účinky: žiadne

Skladovanie:
Skladujte v pôvodnom originálnom obale vo zvislej polohe. Skladujte na chladnom mieste. Chráňte pred vlhkosťou a pred mrazom. Nemiešajte s inými prípravkami, zmesami a látkami. Uchovávajte mimo dosahu horľavých materiálov a chemikálii. Skladujte do 2 rokov od dátumu výroby.
Používajte biocídny prípravok bezpečne. Pred použitím si prečítajte údaje na obale a pripojené informácie k výrobku.

Sanosil AG je švajčiarska spoločnosť, ktorá sa od roku 1982 zaoberá výskumom, vývojom, výrobou a globálnou distribúciou dezinfekčných prostriedkov Sanosil® pre profesionálne i domáce využitie.  V súčasnosti sú produkty Sanosil® exportované do viac ako 40 krajín a distribuované profesionálnymi obchodnými organizáciami, výhradnými i nevýhradnými zástupcami, joint-venture partnermi, licenciami alebo vlastnými dcérskymi spoločnosťami.

Švajčiarska spoločnosť Sanosil vyvinula patentom chránené, bezchlórové, dezinfekčné a dezinfekčno-čistiace prostriedky, ktoré sa celosvetovo predávajú už od roku 1982.
Cieľom spoločnosti bolo vyvinúť ekologický produkt, ktorý nevytvára karcinogénne, mutagénne ani toxické rozpadné zlúčeniny, neohrozuje životné prostredie a hlavne nie je škodlivý pre ľudí a zvieratá. Ide o ekologickú dezinfekcia, ktorá je kombináciou peroxidu vodíka a koloidného striebra. Reakciou sa peroxid vodíka rozloží na vodu a kyslík a koloidné striebro ostáva na povrchu, aby ho dlhodobo chránilo.

V poľnohospodárstve účinné proti najviac vyskytujúcim sa patogénom:

Jablká
Modrá pleseň
Šedá pleseň
Čierna pleseň
Horká pleseň     
Penicillium expansum (f)
Botrytis cinerea (f)
Physalospora obtusa (f)
Glomerella cingulata (f)

Hrozno a drobné ovocie
Modrá pleseň  
Rhizopus hniloba    
Penicillium sp. (f)
Botrytis cinerea (f)
Rhizopus stolonifer (f)
 
Zemiaky
Fusáriová hľuzová hniloba
Mokrá hniloba
Bakteriálna mäkká hniloba
Slizovitá mäkká hniloba     
Fusarium spp. (f)
Pythium sp. (f)
Erwinia spp. (b)
Clostridium spp. (b)

Broskyne a slivky
Hnedá hniloba
Rhizopus hniloba
Šedá pleseň
Modrá pleseň
Alternaria hniloba
Gilbertella hniloba    
Monilinia fructicola (f)
Rhizopus stolonifer (f)
Botrytis cinerea (f)
Penicillium sp. (f)
Alternaria sp. (f)
Gilbertella persicaria (f)

Zemiaky
Bakteriálna mäkká hniloba
Čierna hniloba
Kruhová hniloba
Java čierna hniloba
Fusáriová povrchová hniloba
Fusáriová koreňová a byľová hniloba
Rhizopus mäkká hniloba
Uhľová hniloba    
Erwinia chrysanthemi (b)
Ceratocystis fimbriata (f)
Pythium spp. (f)
Diplodia gossypina (f)
Fusarium oxysporum (f)
Fusarium solani (f)
Rhizopus nigricans (f)
Marcrophomina sp. (f)

Paradajky a korenia
Alternaria hniloba
Buckeye hniloba
Šedá pleseň
Mäkká hniloba
Kyslá hniloba
Bakteriálna mäkká hniloba
Vyzretá hniloba    
Alternaria alternata (f)
Phytophthora sp. (f)
Botrytis cinerea (f)
Rhizopus stolonifer (f)
Geotrichum candidum (f)
Erwinia spp. (b) or Pseudomonas spp. (b)
Colletotrichum sp. (b)

Zelenina všeobecne
Vodná mäkká hniloba
Cottony leak
Fusáriová hniloba
Bakteriálna mäkká hniloba     
Sclerotinia sp. (f)
Pythium butleri (f)
Fusarium sp. (f)
Erwinia sp. (b) or Pseudomonas spp. (b)
* f = pleseň,  b = baktérie

RASTLINNÁ VÝROBA

Rastlinná výroba - obmedzenie strát po zbere úrody
Znižovanie strát potravín po úrode je v konkurenčnom ekonomickom svete jedným z hlavných cieľov poľnohospodárstva. Až 39 % vysoko sa kaziacich komodít, ako sú paradajky, marhule a hrušky sa zničia skôr ako sa dostanú k spotrebiteľovi. Najväčšie straty sú spôsobené hnilobou a/alebo plesňami.  Opatrenia, ktoré podnikajú producenti na znižovanie strát, sa prejavujú v zvýšených cenách týchto komodít.
Zistilo sa, že hlavným dôvodom ničenia čerstvo obratého ovocia alebo zeleniny je spôsobený mikroorganizmami. Aby sa obmedzili biotické straty po úrode, je nevyhnutné zistiť maximum informácií o podstate organizmov spôsobujúcich choroby, o podmienkach, ktoré podporujú ich výskyt a faktoroch, ktoré ovplyvňujú ich schopnosť spôsobovať tieto straty.
 
Zníženie kontaminácie
Pred balením alebo skladovaním pozberaného ovocia alebo zeleniny, tieto sa často umývajú, aby sa odstránili nečistoty a prach. Žiaľ, umývacia voda často obsahuje vysokú koncentráciu patogénnych mikroorganizmov. Takže napriek tomu, že prach a nečistoty sa premývaním odstránili, súčasne sa ovocie  alebo zelenina rovnomerne pokryli vrstvou mikroorganizmov. Pravdepodobnosť hnilobného rozkladu sa zvyšuje veľkosťou a hĺbkou poškodeného povrchu ovocia alebo zeleniny, ako aj dĺžkou času, počas ktorého sú plodiny ponechané vo vode a teplotou okolia.
 
Pridaním dezinfekčného prostriedku do umývacej vody sa môže dosiahnuť značné zníženie množstva patogénnych mikroorganizmov, ktoré významne prispieva k dlhšej životnosti plodín.
 
Požiadavky, ktoré musí spĺňať vhodný dezinfekčný prostriedok
 
Dezinfekčné prostriedky, ktoré sa majú použiť v potravinárskom a nápojovom priemysle na ochranu pred stratami plodín po zbere úrody, by mali spĺňať nasledovné podmienky:
Všeobecné použitie, t.j. musia zlikvidovať maximálne množstvo škodlivých mikroorganizmov;
Žiadne vedľajšie účinky na ovocie a zeleninu;
Nesmú poškodzovať životné prostredie a podľa možnosti by mali byť úplne biodegradovateľné;
Dlhotrvajúci účinok;
Schopnosť ničenia biofilmov;
Nesmú byť toxické a musia sa dať jednoducho používať;
Prijateľná cena;
Možnosť dlhodobého skladovania;
Účinné v čerstvej vode;
Jednoduché dávkovanie a možnosť stanovenia koncentrácie na mieste použitia;
Také chemické zloženie, ktoré nezanechá žiadne stopy dezinfekčného prostriedku na ovocí a zelenine určenej pre ľudskú spotrebu;
Spĺňať všetky národné a medzinárodné kvalitatívne štandardy.
 
Sanosil Super 25 AG spĺňa všetky uvedené podmienky.
 
Expozičný čas
Účinnosť ošetrenia dezinfekčným prostriedkom Sanosil Super 25 závisí významne na expozičnom čase, počas ktorého na plodinu pôsobí. Rýchle ponorenie plodiny do dezinfekčného prostriedku je oveľa menej efektívne ako dlhší expozičný čas, hoci Sanosil Super 25 vyvíja hlavnú časť svojho dezinfekčného účinku počas prvých minút svojho pôsobenia.

ŽIVOČÍŠNA VÝROBA

Chov hydiny, ošípaných a hovädzieho dobytka
 Prepuknutie infekčných chorôb spôsobených baktériami, vírusmi, plesňami, hubami a kvasinkami predstavuje jednu z najväčších hrozieb v komerčných hydinárňach alebo veľkochovoch ošípanych. Vysoký úhyn v dôsledku rozšírenia chorôb výrazne znižuje zisk a prosperitu fariem. Preto každý chovateľ urobí všetko, aby sa vyhol takýmto stratám. Eliminácia, resp. zníženie biologických rizikových faktorov (infekčných nákaz) starostlivým čistením a dezinfekciou sú najefektívnejšou formou zníženia úhynu a optimalizáciou zabezpečenia zisku v hydinárňach.
 
Sanosil Dezinfekčný Program je vyvinutý v spolupráci s chovateľmi hydiny a ošípaných vo Švajčiarsku a v zahraničí. Produkty a postupy Sanosil boli testované v reálnych podmienkach hydinární a potvrdilo sa, že sú efektívne proti širokému spektru patogénov a obávaných mikroorganizmov, ako sú baktérie E.coli alebo Pseudomor hydiny (newcastelská choroba) a nedávno vtáčia chrípka (aviálna vírusová influenza) H5N1, H5, H7, H9, ako aj baktériám E. coli, Clostridium bacteria alebo Corona viruses.
 
Je dokázané, že Sanosil® produkty sú tiež účinné proti vysoko rezistentným mikroorganizmom, ktoré sa ťažko eliminujú. Navyše, dezinfekčné prostriedky Sanosil sú účinné proti baktériám v potravinárstve, ako sú Campylobacter a Salmonella.
 
Eliminácia, resp. zníženie biologických rizikových faktorov (infekčných nákaz) starostlivým čistením a dezinfekciou sú najefektívnejšou formou zníženia úhynu a optimalizáciou zabezpečenia zisku v chovoch ošípaných.
Cieľom, samozrejme, nie je vytvoriť sterilný „prasačí chlievik“, ale dosiahnuť kvantitatívne zníženie infekčných mikroorganizmov a tak zlepšiť zdravotný stav zvierat a ich prosperitu. Zníženie používania liečiv (antibiotiká, sulfonamidy, atď.) nielen šetrí finančné prostriedky, ale vychádza v ústrety rastúcim požiadavkám spotrebiteľov týkajúcich sa potravinovej bezpečnosti  a otázok životného prostredia.
Sanosil Dezinfekčný Program je vyvinutý v spolupráci s chovateľmi ošípaných vo Švajčiarsku a v zahraničí. Produkty a postupy Sanosil® boli testované v reálnych podmienkach chovov a potvrdilo sa, že sú efektívne proti širokému spektru patogénov a obávaných mikroorganizmov, ako sú baktérie E. coli, Clostridium bacteria alebo Corona viruses.
Je dokázané, že Sanosil® produkty sú tiež účinné proti vysoko rezistentným mikroorganizmom, ktoré sa ťažko eliminujú.

POVRCHOVÁ DEZINFEKCIA

Povrchová dezinfekcia
Naaplikujte prípravok Sanosil
Nechajte zaschnúť. Omytie vodou nie je potrebné.
 
OBYTNÉ PRIESTORY / DEPOZITÁRE / SKLADY

Faktory spôsobujúce rast plesní
Plesne a ich spóry môžeme nájsť skoro všade; sú súčasťou nášho prirodzeného prostredia. Rast plesní vo vnútorných priestoroch je obyčajne určovaný tromi faktormi: vlhkosťou, dodávaním potrebných živín a teplotou.
Plesne môžu rásť na rôznych materiáloch, ako sú:
drevo, preglejka
papier, lepenka
tapety, lepidlá
syntetické materiály, plasty, silikón
koberce a ostatné podlahové materiály a lepidlá
maľby/farby a laky
koža

Dokonca aj na cementových a betónových podlahách môže dôjsť k rastu plesní. V prípade istej vlhkosti (cca 80 % relatívnej vlhkosti vzduchu) plesne sa môžu vyvinúť aj na materiáloch, ktoré nemožno považovať za zdroj živín (napr. sklo) za predpokladu, že je na nich usadený organický materiál a prach.
Ideálne podmienky rastu sú tiež na povrchoch, kde kondenzuje vlhkosť.
 
Sú plesne nebezpečné alebo len nepríjemné?
Plesne sa rozmnožujú pomocou maličkých spór. Spóry plesní sa vznášajú vo vzduchu vonku i vnútri. V závislosti od veľkosti a tvaru sa môžu vznášať vo vzduchu hodiny a dokonca dni. V malých množstvách sú obyčajne spóry plesní neškodné. Neustále vystavenie pôsobeniu plesní však môže spôsobiť alergické reakcie a ďalšie zdravotné problémy, najmä senzitívnym jedincom. (Niektoré typy plesní, tzv. toxické plesne, emitujú jedovatý mykotoxín.) Známe alergické reakcie spôsobujú upchatie nosa, kýchanie, nádchu, zápal spojiviek, žihľavku a astmu, bolesti hlavy, horúčku a hnačku. Jedinci s oslabeným imunitným systémom (nemluvňatá, choré osoby, starší ľudia, atď.) môžu byť ďalej ohrození spórami v dýchacom ústrojenstve, čo môže spôsobiť vážne pľúcne infekcie (mykóza).
 
Sanácia: prvé kroky
Prvým krokom sanácie je lokalizácia plesňovej kontaminácie. Charakteristický plesňový zápach alebo škvrny na stenách, stropoch alebo nábytku sú indikátormi problému. Možno bude nevyhnutné sprístupniť stropy, podkrovia, či iné priestory, atď., aby sa našiel zdroj kontaminácie.
Sanačná akcia, ktorá neodstráni príčinu rastu plesní, nemôže byť úspešná z dlhodobého hľadiska. Opätovná kontaminácia sa skôr či neskôr znovu objaví (dokonca ani najlepší fungicíd nemôže zaručiť úspech, ak sa neodstráni zdroj plesňovej kontaminácie).
Ovládať plesne znamená ovládať vlhkosť. Objavenie a eliminácia problému vlhkosti je najdôležitejším krokom na kontrolu plesní. Sledovanie teploty a relatívnej teplomerom a vlhkomerom je veľmi užitočné.
Pravidlo pre apartmány a byty: riziko vzniku plesní v dôsledku kondenzácie vlhkosti môže existovať v období jeseň/zima, ak pri izbovej teplote 20°C, je nameraná relatívna vlhkosť vzduchu 65 % viac ako 3 hodiny denne. Meranie sa vykonáva v strede miestnosti, približne 1 m nad podlahou.
Existuje veľa zdrojov vlhkosti. Najčastejšie zdroje v budovách sú napríklad:
a) vonkajšia vlhkosť:
strecha a klampiarske netesnosti/ trhliny (najmä na plochých strechách);
praskliny v murive;
nedostatočné vysušenie po stavebných prácach;
prienik vody z dôvodov netesnosti potrubí, prasknutých vodovodných a odpadových potrubí, povodní, atď.
b) vnútorná vlhkosť:
nedostatočné vyhrievanie a ventilácia najmä v tesne uzatvorených a izolovaných budovách;
zlé alebo nedostatočné odvetrávanie v kúpeľniach bez okien;
kondenzácia vlhkosti na chladných povrchoch ako sú vonkajšie steny. Príklad: vlhkosť bude kondenzovať pri ochladení povrchu z 20°C na 13°C pri relatívnej vlhkosti 60 %.
Odstráňte zdroj poškodenia adekvátnymi opravnými prácami a odstráňte viditeľné dôsledky zintenzívnením vetrania a/alebo odvlhčovaním ohrozených oblastí, čím sa odstránia ideálne podmienky pre rast a zabráni sa ďalšiemu rastu plesní.
 
Sanácia:  odstránenie plesní
Na odstránenie plesní sa často odporúča ocot ako starý domáci liek. Problém s octom je ten, že mnoho konštrukčných materiálov, najmä vápno, má tendenciu neutralizovať kyselinu octovú.  S octom sa dodatočne poskytujú plesniam aj nové živiny. Ani bór, ani hydrouhličitan sodný (jedlá sóda) nedávajú uspokojivé výsledky pri odstraňovaní plesní.   
Najefektívnejším riešením je použitie fungicídov. Ich použitie však treba starostlivo zvážiť, pretože mnohé fungicídy obsahujú vysoko toxické látky (napr. ortuť, arzén, aldehydy ...), ktoré môžu mať škodlivý vplyv na zdravie pri aplikácii vo vnútorných priestoroch pri dlhšom používaní. Povrchovo aktívne látky/kvartérne amóniové zlúčeniny sú selektívne vo svojej účinnosti a neodstraňujú všetky typy plesní. Prípravky obsahujúce aktívny chlór vytvárajú silný zápach a v kontakte s kyselinami môže dochádzať k vzniku vysoko jedovatého chlóru.
Neškodný a účinný fungicídny prípravok je Sanosil s peroxidom vodíka a striebrom ako hlavnými aktívnymi látkami. Pri ošetrení napadnutých miest plesňami sa do okolia neuvoľňujú žiadne látky okrem kyslíka (O2). Preto sa v prípade použitia prípravku Sanosil netreba obávať žiadnych vedľajších škodlivých účinkov na okolité ovzdušie. Veľmi malé množstvo striebra, zostávajúce na dezinfikovanom povrchu, je neviditeľné a nie je toxické, ale účinne zabraňuje opätovnej mikrobiologickej kontaminácii.
Sanosil nemá žiaden karcinogénny ani mutagénny účinok. Je prakticky neškodný pre odpadové vody a životné prostredie.
 
Použitie
Všeobecne:
Ak je to možné, izolujte postihnutú oblasť od ostatného bytového priestoru. Použite plastickú fóliu na oddelenie pracovnej oblasti od nenapadnutej časti, zatvorte dvere a pred vstupom do nenapadnutej časti si prezlečte odev a prezujte obuv.
Nechytajte plesne holými rukami – používajte ochranné rukavice.
Nevdychujte spóry plesní – používajte ochrannú masku (pokrývajúcu ústa a nos) na ochranu proti jemnému prachu.
Zabráňte kontaktu spór plesní s očami – používajte ochranné okuliare.
Používajte ochranné návleky na obuv alebo ju starostlivo vyčistite mokrou handrou po skončení dezinfekčných prác.
Po dezinfekcii sa osprchujte a prezlečte. Operte pracovný odev minimálne pri 60°C.
 
Prvotná dezinfekcia:
Pri prvotnej dezinfekcii ošetrite plesňové škvrny 0,5 - 1dcl Sanosil. Už toto ošetrenie zneškodní veľkú časť plesní. Ak je to možné, nechajte pôsobiť roztok 2 - 4 hodiny, hoci 99 % zmáčaných plesní je už zničených približne po 60 minútach.
 
Odstránenie mŕtvej biomasy
Pretože mŕtve plesne majú stále alergický potenciál, mali by sa dôkladne, očistiť kefou alebo oškrabať po počiatočnom ošetrení Sanosilom, plastickou kefou a horúcou vodou, ak je to nevyhnutné. Potom nechajte ošetrené miesto dôkladne vysušiť. V prípade veľmi silného napadnutia plesňami bude možno potrebné odstrániť vrchnú vrstvu steny (napr. tapetu, sadrovú omietku, omietku a pod.) Používajte ochranné pomôcky. Odstránené časti steny sa musia okamžite zlikvidovať.
 
Post-dezinfekcia
Druhá časť dezinfekcie sa vykoná po prvej dezinfekcii a čistení, aby sa zabezpečilo dôkladné zneškodnenie akýchkoľvek ešte prítomných plesní. Po druhej dezinfekčnej aplikácii povrch znova NEOPLACHUJTE. Stenu možno obnoviť po vysušení. Počas procesu sa môže používať vhodné čistiace zariadenie na vzduch. Toto zariadenie efektívne znižuje množstvo spór vo vzduchu.
 
Praktické rady: práca s prostriedkom Sanosil
Navlhčite plesňové škvrny prostriedkom Sanosil približne 5 - 10 cm za jej okraje. Dezinfekčný prostriedok sa buď nastrieka alebo nanesie tampónom alebo širokou kefou. Prostriedok sa nanáša nezriedený. Použite len toľko dezinfekčného prostriedku, koľko vsiakne do steny tak, aby po nej nestekal v kvapkách. Nanášanie možno bude potrebné zopakovať v závislosti od intenzity napadnutia.
Upozornenie: na náteroch bielych stien (pigmenty oxidu titaničitého/titánová beloba), ako aj plastických (rámy plastických okien) a lakovaných povrchoch môže dôjsť k vytvoreniu škvŕn po použití dezinfekčného prostriedku. Preto je vhodné odskúšať účinok dezinfekčného prostriedku na vhodnom mieste pred jeho použitím. Výrobca nenesie žiadnu zodpovednosť za prípadnú škodu, ktorá vznikne v dôsledku nesprávneho použitia prípravku.
 
Dávkovanie:
Približne 50 – 100 ml / m2 dezinfekčného prostriedku Sanosil S010 (v závislosti od absorpčnej schopnosti príslušného povrchu). Podľa rozsahu znečistenia treba postup niekoľkokrát zopakovať.

POUŽITIE PRÍPRAVKU SANOGARDEN PO POVODNI

Problémy vznikajúce po povodni
Prenikanie vody do budov môže byť spôsobené povodňami, netesnosťami strechy, únikom pitnej vody, kumuláciou a neodtekaním odpadových vôd, únikom pary, atď. Poškodenie budovy vodou sa môže stať významným zdrojom mikrobiálnej kontaminácie, najmä pokiaľ ide o odpadové vody a povodne.
Voda môže byť odčerpaná v relatívne krátkom časovom období. Stavebné materiály a zariadenia sú obyčajne vážne poškodené vodou a pokryté bahnom. Kontaminované bahno začne čoskoro zapáchať a pravdepodobne dôjde ku vzniku plesní a mikrobiologickej kontaminácii. V tomto okamihu nastáva vysoké riziko infekcie pre obyvateľov budovy.

Tipy pre vyčistenie
Po odčerpaní vody zo zaplavených miestností je dôležité kontaktovať vášho poisťovacieho agenta, aby preskúmal poškodenie a aby ste si prediskutovali poistné nároky. Po vybavení poistných záležitostí môže začať postup čistenia. Odstráňte všetky zariadenia, zlikvidujte všetok poškodený nábytok a materiály. Vyumývajte a očistite kefou bahno so zvláštnym dôrazom na rohy a malé praskliny. Všetky steny a zariadenia by mali byť dôkladne vystriekané čistou vodou.   
Ako užitočné pri tomto čistení sa ukázali detergenty na odbúravanie tukov.

Dezinfekcia po čistení
Po odčerpaní vody a vyčistení celej budovy je potrebné vydezinfikovať všetky zasiahnuté plochy, čím sa výrazne znižuje riziko infekcie fekálnymi a ďalšími patogénnymi mikroorganizmami. Súčasne môže dochádzať aj k potláčaniu nepríjemného zápachu.  
Dôkladná dezinfekcia tiež zabraňuje kontaminácii plesňami za predpokladu, že dezinfekčný prostriedok je účinný proti plesniam.
Dôležité požiadavky, ktoré musí spĺňať dezinfekčný prostriedok
Dezinfekčný prostriedok na dezinfekciu vodou poškodenej budovy musí spĺňať nasledovné základné požiadavky:
Dezinfekčný prostriedok by nemal mať žiadne medzery vo svojej účinnosti, t. j. mal by byť účinný proti baktériám, vírusom, kvasinkám, hubám, plesniam a riasam.
Nemal by uvoľňovať žiadne jedovaté alebo výbušné / horľavé plyny.
Mal by byť spoľahlivý, bezpečný a ľahko manipulovateľný.
Nemal by spôsobovať žiadne poškodenie životného prostredia (podzemných vôd, rýb a iných živočíchov).
Mal by mať dlhotrvajúci biocídny účinok.
Pri aplikácii vo vnútorných priestoroch by sa nemali vytvárať žiadne zapáchajúce látky.
Mal by byť kompatibilný so širokou škálou materiálov, aby sa väčšina povrchov mohla čistiť tým istým dezinfekčným prostriedkom.

Dezinfekčný prostriedok SanoGARDEN (Sanosil Super 25 Ag) spĺňa všetky hore uvedené požiadavky

Princíp práce
SanoGARDEN (Sanosil Super 25 Ag) je multi-komponentný dezinfekčný prostriedok.
Použitá aktívna látka je peroxid vodíka, ktorý je neškodný pre životné prostredie. Počas komplexného výrobného postupu je účinná látka stabilizovaná a posilnená striebrom, čím sa dosahuje výrazne lepšia účinnosť proti mikroorganizmom. Stopy striebra, ktoré zostávajú na ošetrených plochách, nie sú viditeľné ani toxické. Účinne však zabraňujú opätovnej mikrobiologickej kontaminácii.
Elementárny kyslík, vznikajúci z peroxidu vodíka, atakuje bunečné steny mikroorganizmov priamym kontaktom. Chemická reakcia kyslíka s molekulami bunečných stien spôsobuje ich denaturáciu a deštrukciu. Tento efekt je posilnený účinkom strieborných iónov, ktoré sa viažu na disulfidové väzby proteínov reprodukčného komplexu ako aj metabolického systému mikroorganizmov, pričom dochádza k ich inaktivácii alebo vyzrážaniu. Opätovná kontaminácia povrchov ošetrených SanoGARDEN (Sanosil Super 25 Ag) je merateľne sťažená (bakteriostatický účinok). Prostredníctvom odstránenia spórov plesní* je zabránené ich opätovnému rastu.
* Na odstránenie plesní odporúčame použiť náš výrobok SanoGARDEN (Sanosil Super 25 Ag), dezinfekčný prostriedok špeciálne vyvinutý na boj proti kontaminácii plesňami).

Aplikácie
SanoGARDEN (Sanosil Super 25 Ag) sa rovnomerne nanáša na čisté a suché povrchy (ktoré sa už nelesknú od vlhkosti), neriedený, pomocou vhodného striekacieho zariadenie / postrekovača. V prípade vysoko kontaminovaných povrchov môže dochádzať k tvorbe slabej peny.
Expozičný čas: cca 4 - 12 hodín (najvhodnejšie cez noc).
Takto ošetrené izby môžu byť prístupné kedykoľvek, bez zvláštnych ochranných opatrení.
Dávkovanie: cca 0,2 l na m2
V prípade silného znečistenia odporúčame opakovať aplikáciu.

Vysušovanie budovy
Po dokončení dezinfekcie je nanajvýš dôležité začať dôkladne vysušovať budovu. Preto je nevyhnutné používanie vyhrievacích ventilátorov a odvlhčovacích zariadení.
V závislosti na tom, ako dlho stavba bola pod vodou, sušiaca fáza môže trvať dni až týždne.
Ak sa počas sušenia vytvárajú nepríjemné pachy, je nutné opakovať postup dezinfekcie pomocou dezinfekčného prostriedku SanoGARDEN (Sanosil Super 25 Ag).
Aby sa zabránilo akémukoľvek riziku kontaminácie plesňami, neodporúčame prinášať akékoľvek vybavenie a zariadenia / príslušenstvo do budovy pred jej dôkladným vysušením.

V prípade znečistenia plesňami
Napriek všetkým prijatým opatreniam sa môže stať, že na povrchu začína rásť pleseň. Viditeľný rast plesní  možno úspešne eliminovať fungicídnym prostriedkom SanoGARDEN (Sanosil Super 25 Ag), s hlavnými komponentmi peroxidu vodíka a striebra, je úplne netoxický, na rozdiel od mnohých fungicídnych prípravkov, ktoré sú na trhu k dispozícii.
Pri úprave postihnutej oblasti sa do prostredia okrem kyslíka (O2) neuvoľňuje žiadna iná látka. Preto sa pri použití SanoGARDEN (Sanosil Super 25 Ag) netreba obávať žiadnych negatívnych vedľajších účinkov látok, ktoré sa môžu do prostredia  uvoľňovať pri použití iných dezinfekčných prostriedkov (chlór, atď.). Veľmi malé množstvo striebra, ktoré zostáva na dezinfikovanom povrchu je neviditeľné a netoxické, a účinne zabraňuje opätovnej mikrobiologickej kontaminácii. SanoGARDEN (Sanosil Super 25 Ag) nemá karcinogénne a mutagénne účinky. Je prakticky neškodný pre odpadové vody a životné prostredie.

NEMOCNICE A POLIKLINIKY

Hygiena v nemocniciach, zdravotníckych zariadeniach a verejných budovách
Hygiena je veda, ktorá sa zaoberá prevenciou chorôb a zlepšovaním a udržiavaním zdravia na základe čistoty. Termín hygiena je gréckeho pôvodu a znamená umenie podporovania zdravia. Je odvodené od pomenovania gréckej bohyne zdravia nazývanej Hygieia. V istom zmysle hygiena znamená použitie všetkých prostriedkov na zabránenie rozšírenia infekčných chorôb, najmä pomocou čistoty a dezinfekcie. Počas prvej polovice 19. storočia neznamenala čistota a dezinfekcia nevyhnutnosť v oblasti medicíny. Až Ignaz Semmelweis, ktorý v roku 1840 prvý raz dokázal, že dezinfekcia môže zabrániť rozšíreniu chorôb, položil jej terajšie základy. Dnes je hygiena v nemocniciach predmetom seriózneho záujmu. Nahromadilo sa veľké množstvo poznatkov a dostupných je mnoho dezinfekčných metód. Neznamená to však, že všetko v tejto oblasti je jasné a vyriešené.
Podľa oficiálnych štatistík, viac ako 500 000 pacientov je ročne infikovaných baktériami, plesňami alebo vírusmi počas hospitalizácie v nemocniciach len v samotnom Nemecku. Stále sa zvyšujúci počet rezistentných mikroorganizmov na antibiotiká a rastúci priemerný vek pacientov a ich náchylnosť na infekčné choroby sú dva hlavné dôvody zvyšovania počtu infekčných chorôb nakazenia pacientov počas pobytu v nemocniciach. Tento druh infekcií nie je možné úplne eliminovať. Európske štúdie ukazujú, že takýmito chorobami sa nakazí 3,5 až 9,0 zo 100 pacientov. Istá štúdia Nemeckého Ministerstva zdravia prichádza k záverom, že až 25 % z týchto nakazení by sa mohlo vyhnúť. (Štúdia zaznamenáva zníženie rizika infekcie, ak sa v nemocniciach a na klinikách zavedie prísny a aktívny manažment kvality a správnej hygieny. Výsledky štúdie: preukázateľný 26 % pokles.) Rovnaké aspekty však možno aplikovať aj na ostatné zdravotnícke zariadenia či podobné verejné budovy.
 
Správny dezinfekčný prostriedok - ťažký výber
Väčšina dezinfekčných prostriedkov používaných v súčasnosti obsahuje jednu alebo viac nasledujúcich základných zložiek: aldehydy, alkoholy, fenoly, halogény a kvartérne amónne soli (Quats).
Pri výbere je potrebné zvažovať najmä tieto aspekty:
Spektrum účinnosti: Mnoho dezinfekčných prostriedkov na trhu je schopné ničiť len malý rozsah mikroorganizmov spôsobujúcich choroby. Takýto výber môže viesť užívateľa k falošnému pocitu bezpečnosti, pretože spoľahlivosť takýchto dezinfekčných prostriedkov je diskutabilná.
Použitie: Produkty, ktoré sú negatívne ovplyvnené teplotou, povrchovou štruktúrou a/alebo sú inaktivované prítomnosťou proteínov, nie sú stabilné vo svojej spoľahlivosti. Ľahko zápalné/horľavé produkty okrem toho prinášajú aj riziko vzniku požiaru.
Toxicita: Niektoré komponenty z hore uvedených dezinfekčných prostriedkov môžu mať negatívne bočné účinky. Podráždenia pokožky môžu vznikať ako dôsledok odmasťovacích a dráždiacich vlastností dezinfekčného prostriedku. Výpary a aerosóly niektorých prostriedkov môžu dráždiť dýchacie cesty. Niektoré z dezinfekčných prostriedkov používaných v súčasnosti sú dokonca podozrivé z karcinogénnych vlastností.
Korózia: Niektoré komponenty z uvedených produktov majú korozívny účinok na kovy a/alebo syntetické materiály.
Ekológia: Chemické zloženie (a následne biologická degradovateľnosť) väčšiny zložiek dezinfekčných produktov na trhu je taká, že ich možno považovať za škodlivé pre životné prostredie.
 
Dôležité požiadavky, ktoré musí spĺňať dezinfekčný prostriedok
Spoľahlivá biocídna účinnosť:
· dezinfekčný prostriedok musí zničiť prítomné patogénne organizmy rýchlo a spoľahlivo
· nesmie mať žiadne medzery v spektre účinnosti
· musí zabraňovať mikrobiologickej rekontaminácii
· nemala by vzniknúť žiadna rezistencia mikroorganizmov proti dezinfekčnému prostriedku
· musí byť registrovaný a schválený v príslušnej krajine používania.
Bezproblémové správanie sa produktu počas používania:
· dezinfekčný prostriedok musí byť bezpečný a ľahko používateľný
· nesmie uvoľňovať žiadne problematické a nežiaduce vedľajšie produkty
· počas jeho požívania by nemala vznikať žiadna vôňa ani zápach
· nesmie mať žiadne korozívne účinky na dezinfikovaný materiál
· musí byť ekologický a pokiaľ možno úplne biologicky degradovateľný
· mal by byť vhodný na dezinfekciu stieraním, postrekom ako aj vytváraním hmly.
Presvedčivá kvalita a servis za prijateľnú cenu:
dezinfekčný prostriedok by mal mať dobrý pomer: cena/výsledok/návratnosť
mal by mať dlhú životnosť prakticky bez straty účinnosti počas skladovania
mal by byť dostupný široký rozsah príslušných zariadení na jeho aplikáciu
servis vo forme detailného know-how pre jednotlivé spôsoby používania ako aj dlhodobé skúsenosti v oblasti dezinfekcie by mali byť ľahko dostupné
výroba dezinfekčných prostriedkov musí spĺňať príslušné ISO štandardy a musí priebežne garantovať vysokú kvalitu produktov.

Sanosil dezinfekčné prostriedky spĺňajú všetky uvedené požiadavky pre aplikáciu v nemocniciach, zdravotníckych zariadeniach a verejných budovách.

MÚZEA / GALÉRIE / KNIŽNICE / ARCHÍVY

Predmety kultúrnej hodnoty tvoria neoddeliteľnú súčasť ľudskej civilizácie. Predstavujú nielen nesmierne hodnoty tvorby ľudského ducha obsahujúce bohaté a nenahraditeľné zdroje informácií, ale reprezentujú aj obrovské ekonomické hodnoty. Hlavnou úlohou pamäťových a fondových inštitúcií je sprístupňovať tieto hodnoty širokej verejnosti a súčasne chrániť ich pre budúce generácie. Ochrana a predĺženie životnosti hmotného kultúrneho dedičstva je nielen morálnou povinnosťou našej spoločnosti, ale má aj silné legislatívne zakotvenie v povinnosti pamäťových inštitúcií v tejto oblasti.
 
Mikrobiologická kontaminácia objektov kultúrneho dedičstva môže spôsobovať nielen degradáciu prírodných organických materiálov a degradáciu týchto objektov, ale môže vytvárať aj vážne problémy pri ochrane zdravia pracovníkov i návštevníkov pohybujúcich sa v mikrobiologicky kontaminovaných priestoroch múzeí, galérií, archívov a knižníc. Svedčí o tom aj reálna situácia v mnohých takýchto inštitúciách najmä v súvislosti s nevhodnými klimatickými podmienkami uloženia mnohých predmetov kultúrnej hodnoty.
 
Problémy nespočívajú ani tak v dezinfekcii či sterilizácii jednotlivých objektov, na ktoré je možné aplikovať technológie v špeciálnych zariadeniach. Problém spočíva skôr v aplikácii vhodných a účinných, pritom environmentálne prijateľných prostriedkov na priestorovú celoplošnú dezinfekciu s dokumentovanými účinkami na rôzne typy materiálov a objektov, ktoré sa v ošetrovaných priestoroch nachádzajú.
 
Na základe interdisciplinárnej spolupráce medzi Slovenským národným múzeom, Fakultou chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave a spoločnosťou Sanosil SK, sa v rámci výskumného projektu sledovala a vyhodnotila v laboratórnych a reálnych  podmienkach vhodnosť aplikácie dezinfekčného prostriedku Sanosil Super 25 Ag vo forme hmloviny vytvorenej zariadením Sanosil Halo pre potreby preventívnej aj akútnej ochrany priestorov a objektov kultúrneho dedičstva, účinnosť tohto dezinfekčného systému na odstránenie mikrobiálnej kontaminácie z objektov pozostávajúcich z rôznych typov materiálov vyskytujúcich sa v múzeách, galériách, archívoch a knižniciach, ako aj jeho pôsobenie na tieto materiály a možný negatívny vplyv (vedľajšie účinky) dezinfekcie na zmenu ich vybraných (optických) vlastností. Ďalej sa vyhodnocovala účinnosť dezinfekčného systému Sanosil na odstránenie mikrobiálnej kontaminácie z prostredia a priestorov, v ktorých sú uvedené objekty umiestnené a dlhodobý/preventívny účinok na udržanie mikrobiologickej čistoty v sledovaných priestoroch a na sledovaných objektoch.
 
Na základe získaných výsledkov je možné vyhodnotiť, že navrhovaný dezinfekčný systém je účinný na odstránenie mikrobiálnej kontaminácie z predmetov a priestorov, v ktorom sú objekty umiestnené. Po viacnásobnej aplikácii dezinfekčného systému sa aj pri silne kontaminovaných zbierkových predmetoch  a priestoroch dosiahla účinnosť 95 – 100 %.
 
Z nameraných výsledkov ďalej vyplýva, že modifikácia povrchov vzoriek dezinfekčným prostriedkom spôsobuje minimálny až akceptovateľný rozdiel z hľadiska celkovej farebnej diferencie pre predmety z testovaných materiálov. Aplikácia dezinfekčného prostriedku nespôsobuje poškodenie zbierkových predmetov z hľadiska viditeľnej zmeny farby, ani neznižuje ich estetickú hodnotu.
 
Okrem akútneho účinku je však veľmi dôležité využitie preventívne – na dezinfekciu priestorov a vzduchotechniky (klimatizácie), ktorá v prípade kontaminovaného prostredia, ale aj mikrobiologického znečistenia samotnej klimatizácie, môže toto znečistenie prenášať aj do vydezinfikovaných čistých priestorov.
 
Výhoda tohto systému dezinfekcie spočíva okrem samotnej účinnosti proti patogénnym mikroorganizmom, vírusom, baktériám, kvasinkám, hubám a plesniam predovšetkým v ekologickej neškodnosti a jednoduchej a bezpečnej aplikácii.
 
Na základe výsledkov výskumu môžeme konštatovať, že dezinfekčný systém Sanosil sa už úspešne prakticky využíva v podmienkach mnohých pamäťových a fondov inštitúcií v rámci Slovenska.
 
Firma Sanosil však pomerne často úspešne rieši aj havarijné stavy zatečenia priestorov a predmetov kultúrnej hodnoty v prípade prasknutého vodovodného potrubia či úniku vykurovacej vody z radiátorov.

ÚPRAVA TÚV

Legionella je patogénna baktéria, ktorá prežíva vo vlhkom prostredí. Podmienky s teplotou medzi 25°C a 50°C sú ideálne na jej množenie. Teplota vody je príčinou jej prítomnosti v technických systémoch. Legionella sa môže vyskytovať v systémoch s teplou vodou, v potrubiach s teplou vodou, v plaveckých bazénoch, zvlášť vo vírivých bazénoch, vodných prskajúcich atrakciách, parných saunách, chladiacich vežiach, klimatizáciách, odparovacích kondenzátoroch, atď.
Ako vnútrobunečné parazity na amébach a riasach môžu baktérie Legionelly ľahko prežívať nevľúdne podmienky ako napr. extrémne teploty alebo chlórovanie vody. Legionella spôsobuje zápal pľúc. Úmrtnosť pri nákaze Legionellou predstavuje v priemere 15%, pri neliečení dosahuje až 80% u osôb so slabou imunitou.

Dezinfekčný prostriedok Sanosil Super 25 Ag je viaczložkový dezinfekčný prostriedok. Ako oxidačné činidlo je použitý peroxid vodíka, ktorý je naviazaný na stabilizačné činidlá, aby vznikol komplexný roztok. Dlhotrvajúci účinok je zabezpečený pridaným stopovým množstvom striebra, ktoré vystupuje ako katalyzátor. Sanosil Super 25 Ag je efektívny proti baktériám, vírusom, amébam, hubám a riasám, je ľahko použiteľný pre koncového zákazníka. Je ekologicky neškodný, jeho účinnosť sa zvyšuje pri vysokých teplotách. Je dlhodobo skladovateľný, bez zápachu a bez chuti. Produkt je patentovaný švajčiarskou firmou Sanosil AG.
 
Typický priebeh spolupráce so zákazníkmi:
1) Analýza mikrobiológie vody na prítomnosť baktérie Legionella
Testy sa robia v certifikovaných laboratóriách
2) Inštalácia dávkovacieho čerpadla
Dodacia doba: 1 – 2 týždne
Cena za dodávku čerpadla a inštaláciu - závisí podľa kontaminácie, technického stavu a dimenzií čerpadla
3) Dezinfekcia systému dávkovaním dezinfekčného roztoku Sanosil Super 25 Ag
Dezinfekcia systému teplej vody sa zahajuje zvýšenou jednorázovou šokovou dávkou. Cieľom je narušenie a likvidácia biofilmu z vnútorných povrchov potrubí.
Vypustenie kontaminovanej vody zo systému - cieľom je odstránenie biofilmu a uvoľnených nánosov (hrdza, minerálne sedimenty, mŕtve jednobunečné organizmy a mikroorganizmy, atď.)
Kontinuálne automatické dávkovanie malého množstva Sanosilu do čerstvej pritekajúcej vody. Pomerový dávkovací systém (kontaktný vodomer s impulzom a dávkovacie čerpadlo) môže úspešne predísť obnove kontaminácie. Vylúčime tým potrebu dodatočných všeobecných dezinfekčných postupov.  
 
Sanosil sa aplikuje cyklicky, napr.: 2 – 3 dni do týždňa. Pravidelnosť záleží na viacerých faktoroch (rozľahlosť objektov, stav potrubia, denné prietoky, atď.), aplikácie prebieha po konzultáciách a testoch so zákazníkom.
 
Termická ochrana proti Legionelle vs Sanosil Super 25 Ag
 
Najjednoduchším preventívnym opatrením na predchádzanie kontamináciie vodovodných rozvodov Legionellou je zvýšiť teplotu vody v celom rozvodnom systéme nad 60°C. Zavedenie takéhoto opatrenia však aj tak bude viesť k nárastu 3 hlavných problémov:
1)  Pre zaistenie zodpovedajúcej hodnoty teplej vody na všetkých odberných miestach bude nutné zvýšiť ohrev na veľmi vysoké teploty. Toto obratom zvýši spotrebu energie (elektrina, plyn, nafta) a zvýšia sa prevádzkové náklady. Okrem toho vysoká teplota podporí koróziu a celkovú opotrebovateľnosť vodovodného rozvodu.
2)  Zvýšenie teploty celého systému nemusí vždy nutne viesť vo všetkých prípadoch k požadovanému (vyššiemu) tepelnému zvýšeniu vo všetkých jeho častiach; najmä v rozsiahlych vodovodných rozvodoch so slepými ramenami, nízkym prietokom a nevhodnou izoláciou. V takomto systéme môže prebehnúť kontaminácia prostredníctvom miešania vody v batériách alebo kohútikoch pri súbežnom otvorení a prietoku studenej a teplej vody, napr. pri umývaní rúk.
3)  Ďalším rizikovým faktorom je prítomnosť vzduchových bublín vo vodovodnom potrubí. Vzduch je zlým nositeľom tepla. Bude poskytovať „ochranu“ mikroorganizmom, ktoré nie sú odolné vysokým teplotám vody a tým im umožní prežiť a množiť sa v tejto bubline.
 
Jedinou alternatívou k minimalizácií rizika výskytu Legionelly zvýšením teploty je zodpovedná a pravidelná dezinfekcia vodovodných rozvodov či systému použitím biocídu. Problém tohto prístupu je vo voľbe dezinfekčného prostriedku. Ten by mal spoľahlivo zabiť všetky baktérie, jednobunkové organizmy a vírusy, nemal by mať korozívne účinky a naviac by nemal byť toxický pre ľudí a zvieratá.
 
Dezinfekčný prostriedok Sanosil Super 25 Ag spĺňa všetky tieto požiadavky.

Zoznam doteraz testovaných patogénov:
Absidia corymbiféra
Acinetobacter Iwoffii
Aeromonas salmonicida
Agrobacterium radiobacter
Alternaria alternata
Anthrax (Bacillus anthracis)
Aspergillus niger
Aspergillus niger-spores
Astenionella formosa
Bacillus cereus
Bacillus licheniformis
Bacillus mesenterious
Bacillus subtilis
Bacillus subtilis spores (S.B.Aspergillus fumigatus Adenovirus)
Bacillus circulants vegetative and spores
Bacillus sp. marine
Bacteria cinerea
Bacteria erwinia
Botrytis cinerea
Burkholderia cepacia
Campylobacter jejuni
Candida albicans
CDC gr. IV c-2
Chlamidomonas sp.
Colera (V. cholerae)
Chryseomonas luteola
Chroomonas norstedtii
Ciliata g. sp.
Citro. fre.
Cladosporium cladosporoides
Clostidrium novyi
Clostidrium perfringens
Clostridium sporogenes
Coagulase +ve staphylococci
Comomonas acidovorans
Corynebact.
Criptomonas sp.
Cryptosporidium parvum
Dermatophagoides pteronyssinus
ECBO virus
Enterobacter aerogenes
Enterococcus faecium
Enterococcus faecalis
Enterococcus hirae
Erwinia carotovora
Eschericia coli
Flagellata apochromatica
Flavobacter/Cytophaga
Flavobacterium indologenes
Fragilaria sp.Fusarium
Fusarium spp.
Galionella sp.
G. candidum
Hepatitis B
Hepatitis C surrogate (BVDV)
Herpes simplex type 1
HIV-1
Influenza A virus
Influenza A, H5N1
Influenza A, H5, H7 and H9
Klebsiella oxytoca
Klebsiella pneumoniae
Lactobacillus brevis
Lactobacillus lindneri
Lactobacillus plantarum
Lactobacillus sp
Lactobacillus wild type
Legionella pneumophila
Leuconostoc mesenteroides
Listeria innocua
Listeria monocytogenes
Melosira var.
MRSA
Microsporum gypseum
Micrococcus luteus
Micrococci marine
Micrococcus pyogenes aureus
Micrococcus roseus
Micrococcus candidus
Mucor
Mycobacterium phlei
Mycobacterium smegmatis
Mycobacterium spez.
Nagleria fowleri
Naumaniella sp.
Neisseria meningitidis
Newcastle Disease virus
Nitzschia sp.
Ochrobactrum anthorpi
Orthopoxvirus vaccinia
Papovavirus SV-40
Paramyxo virus
Pasteurella
Pedicoccus damnosus
Pedicoccus sp
Penicillium
Penicillium digitatum
Penicillium roqueforti
Penicillium verrucosum
Pestis (Y. Pestis)
Pichia membranaefaciens
Poliovirus 1
Proteus mirabilis
Proteus vulgaris
Pseudomonas aeruginosa
Pseudomonas alcaligenes
Pseudomonas chlororaphis
Pseudomonas fluorescens
Pseudomonas spec.
Pseudomonas syringae pv. Tomato
Ralstonia picketti
Rhizopus
Rotatoria g. sp.
Saccaromyces cerevisiae
Saccharomyces uvarum
Sacch.cereivisia var. uvarum ssp.carlsbergensis
Salmonella enteritidis
Salmonella paratyphi
Salmonella sp.
Salmonella typhimurium
Salmonella typhi
Salmonella typhosa
Sarcina lutea
Staphylococcus agalactiae
Staphylococcus albus
Staphylococcus aureus
Staphylococcus faecium
Staphylococcus marcescens
Stephanodiscus hantzschii
Streptococcus faecalis
Streptococcus lactis
Streptococcus pyogenes
Trichophyton mentagrophytes Pseudorabies virus
Trophozoite protozoa inl. Amoebae
Tuberculosis (Mycobacterium
Tuberculosis, resistant strain H37 Rv)
Tuberculosis (Mycobacterium
Tuberculosis, wild-type strain)
Vaccina virus
VRE
V. parahaemolyticus
Xanthomonas campestris
Zoogloea sp.

Používajte biocídy bezpečne. Vždy si prečítajte informačný štítok a informácie o produkte pred jeho použitím.
Naše prevádzkové inštrukcie, ústne i písomné, sú založené na rozsiahlych testoch. Naše rady sú podávané podľa našich najlepších existujúcich vedomostí, avšak nie sú právne záväzné, pretože použitie prostriedkoch a ich skladovanie nie sú pod našou priamou kontrolou. Opis produktov a detaily vlastností zlúčenín nezakladajú žiadnu zodpovednosť za prípadné škody.

Dezinfekčný prostriedok proti vírusom vírusu

Ochrana proti vírusom vírusu

Dezinfekcia vírusov vírusu

Zničenie vírusov vírusu

Príloha karty prípravku:

Servis

Predajcovia

Počasie

Počasie

Cyklostar

Zdravé a silné sadenice

AKTUALITY NA TENTO MESIAC

AKTUALITY NA TENTO MESIAC

Aktuality po mesiacoch

PONÚKAME VÁM

PONÚKAME VÁM

PONÚKAME VÁM

PONÚKAME VÁM

PONÚKAME VÁM

PONÚKAME VÁM

Ako proti vírusom

TO NAJLEPŠIE PRE PODU

BIOPROTECT proti škodcom

BIOPROTECT proti chorobám

Ochrana trávnika

Ponúkame Vám

ISO 14001

Bisnode certifikát

Ochrana osobných údajov

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie používa na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme Vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návšetvníci prichádzajú.