Floraservis

AGROPERLIT LP

Výrobca: LB MINERALS, a.s. Košice
Kategória: Substráty
Balenie: 8,5 L

Perlit je prírodná hornina, svojim pôvodom patrí ku kyslým vulkanickým sklám, ktoré vznikli rýchlym ochladením sopečnej taveniny, prevažne vo vodnom prostredí. Špeciálnou vlastnosťou tejto horniny je vnútorne viazaná voda, ktorá sa rýchlym zahriatím materiálu mení na paru a spôsobuje objemovú expandáciu zrniečok perlitu. Tieto mnohonásobne zväčšujú svoj objem a následkom úniku vodnej pary z materiálu vznikajú v zrniečkach póry, ktoré sa pri ochladení materiálu zachovajú.
Expandovaný perlit EP 200 – AGROPERLIT je materiál prakticky bez jemných prachových častíc a s hlavným podielom zŕn od 1,0 do 4,0 mm.

Využitie nachádza najmä v poľnohospodárstve - najmä skleníkovom hospodárstve, na vyľahčovanie ťažkých pôd a pri zakoreňovaní rastlín. Pridáva sa do rôznych rašelinových zmesí a iných substrátov na pestovanie izbových a skleníkových rastlín. V lesných škôlkach pri zakladaní novej výsadby výrazne pomáha zlepšovať kvalitu zakoreňovania mladých stromčekov. Používa sa na hydroponické pestovanie v špeciálnych plastových fóliách ako alternatíva za pôvodne používanú minerálnu vlnu.

Najväčšími výhodami perlitu sú jeho odolnosť voči škodcom, plesniam a hubám a 100 %-na recyklovateľnosť - obsah plastovej fólie, t.j. perlit spolu so zvyškami koreňov rastlín je možné po ukončení vegetačného obdobia použiť na priame zapracovanie do pôdy - zabezpečí sa tak prísun prírodného hnojiva vo forme biologických zvyškov a vďaka perlitu vyľahčenie a zlepšenie vodného režimu pôdy. Perlit, či už surový alebo expandovaný, vôbec nezaťažuje životné prostredie, môže byť vrátený do prírody bez akýchkoľvek negatívnych vplyvov. Surový perlit sa na Slovensku ťaží a upravuje na jedinom mieste v Lehôtke pod Brehmi a jeho spracovanie má už temer 50-ročnú tradíciu.

Chemické a fyzikálne vlastnosti výrobku:
Agroperlit sa vyrába tepelným spracovaním vulkanickej horniny, čím vzniká granulovaný materiál s nízkou sypnou hmotnosťou a vysokou hygroskopicitou, t.j. s vysokou schopnosťou kypriť, vyľahčovať a prevzdušňovať pôdu, pomáhať pri rozvoji koreňového systému rastlín. Zadržuje a následne postupne uvoľňuje vodu a v nej rozpustené živiny.

Agro perlit (orientačné chemické zloženie):
Oxid kremičitý     68 – 73%
Oxid hlinitý    7,5 – 15%
Oxid železitý    1 – 2%
Oxid vápenatý    0,5 – 2%
Oxid horečnatý    max. 1%
Oxid draselný    2,5 – 5,5%
Oxid sodný    2,5 – 5%
Oxid titaničitý    max. 1%
Oxid fosforečný max. 2%
Oxid manganatý max. 3%
Strata žíhaním    3-4,1%     

Hodnota pH:    6,5 – 8,5
Sypná hmotnosť: 160 Kg/m3

Obsah: 8,5 l

Servis

Predajcovia

Počasie

Počasie

Cyklostar

NEZABUDNITE V AUGUSTE

Aktuality po mesiacoch

PONÚKAME VÁM

PONÚKAME VÁM

Ako proti vírusom

TO NAJLEPŠIE PRE PODU

BIOPROTECT proti škodcom

BIOPROTECT proti chorobám

Ochrana trávnika

PONÚKAME VÁM

Ponúkame Vám

ISO 14001

BISNODE certifikát