Floraservis

Drôtovce

Sú to larvy chrobákov z čeľade kováčikovitých (Elateridae). Ich vývoj prebieha v pôde a trvá zvyčajne 3 až 5 rokov, preto na plochách, kde sa vyskytujú, môžu každoročne poškodzovať pestované plodiny. Ohrozujú takmer všetky plodiny, najväčšie škody však spôsobujú na zemiakoch a koreňovej zelenine, ktorých konzumovateľné časti priamo znehodnotia. Navyše do poškodených častí rastlín zanášajú aj choroboplodné zárodky, ktoré môžu vyvolať rôzne hniloby.
MOŽNOSTI NIČENIA DRÔTOVCOV: V jarných mesiacoch ich môžeme chytať na návnady (kúsky mrkvy alebo rozpoltené zemiaky napichnuté na paličku a zakopané do hĺbky 5-10 cm), ktoré treba často kontrolovať a chytené drôtovce zničiť. Z chemických prípravkov nieje na území SR momentálne registrovaný žiadny pôdny insekticíd. Jedinou možnosťou je foliárna (zálievka do pôdy) aplikácia prípravku Actara, nesmie sa použiť na ošetrenie mrkvy určenej na skorý zber, ani na ošetrenie skorých zemiakov. Keďže drôtovce sú najškodlivejšie v jarných mesiacoch a koncom leta, skorším zberom zemiakov i koreňovej zeleniny môžeme vo veľkej miere predísť poškodeniu rastlín.

© text a foto: Ing. Juraj Matlák

Odporúčané produktyServis

Predajcovia

Počasie

Počasie

Cyklostar

Zdravé a silné sadenice

AKTUALITY NA TENTO MESIAC

AKTUALITY NA TENTO MESIAC

Aktuality po mesiacoch

PONÚKAME VÁM

PONÚKAME VÁM

PONÚKAME VÁM

PONÚKAME VÁM

PONÚKAME VÁM

PONÚKAME VÁM

Ako proti vírusom

TO NAJLEPŠIE PRE PODU

BIOPROTECT proti škodcom

BIOPROTECT proti chorobám

Ochrana trávnika

Ponúkame Vám

ISO 14001

Bisnode certifikát

Ochrana osobných údajov

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie používa na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme Vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návšetvníci prichádzajú.