Floraservis

Mínerka pórová

Mínerka pórová (Napomyza gymnostoma) je mucha, ktorej belavé larvy vyhlodávajú chodbičky v podzemných častiach cibuľovej zeleniny. Napadnuté rastliny sa deformujú a zaostávajú v raste. Prezimuje v štádiu kukiel v pôde a za rok má dve generácie (jarná sa rojí v druhej polovici apríla a poškodzuje cibuľu z jesennej a skorej jarnej výsadby, letná sa objavuje v auguste a poškodzuje pór). Na rojenie múch nás upozornia striebristé vpichy v hornej časti listov cibule a póru. Mnohí záhradkári považujú mínerku pórovú za háďatko zhubné, ktoré však voľným okom nie je viditeľné.
MOŽNOSTI NIČENIA ŠKODCU: Postreky ohrozených porastov niekoľko dní po zistení charakteristických vpichov v listoch. Prvý postrek proti prvej generácii býva aktuálny koncom apríla alebo začiatkom mája, proti druhej koncom augusta alebo začiatkom septembra. Ošetrenie sa odporúča pri oboch generáciách o dva týždne zopakovať. Do postrekovej kvapaliny treba pridať zmáčadlo. Záhony cibule a póru môžeme pred mínerkou pórovou chrániť aj pomocou netkanej textílie. V takom prípade ich treba zakryť ešte pred rojením múch (pri prvej generácii zvyčajne v polovici apríla, pri druhej v polovici augusta).

© text a foto: Ing. Juraj Matlák

Odporúčané produktyServis

Predajcovia

Počasie

Počasie

Cyklostar

Zdravé a silné sadenice

AKTUALITY NA TENTO MESIAC

Aktuality po mesiacoch

PONÚKAME VÁM

PONÚKAME VÁM

PONÚKAME VÁM

PONÚKAME VÁM

Ako proti vírusom

TO NAJLEPŠIE PRE PODU

BIOPROTECT proti škodcom

BIOPROTECT proti chorobám

Ochrana trávnika

Ponúkame Vám

ISO 14001

Bisnode certifikát

Ochrana osobných údajov

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie používa na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme Vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návšetvníci prichádzajú.