Floraservis

Štítnička nebezpečná

Štítničku nebezpečnú (Quadraspidiotus perniciosus) pozná väčšina záhradkárov ešte pod starším názvom červec sanjoský. Ide o zavlečeného škodcu, ktorý bol na území Slovenska prvýkrát zistený v roku 1935. Preto je zaradený do Zoznamu karanténnych škodcov, ktorých likvidácia je v zmysle zákona č. 285/95 o rastlinolekárskej starostlivosti povinná. Štítnička nebezpečná sa vyznačuje tým, že jej citrónovožlté až oranžové telo je chránené plochým, tmavosivým kruhovitým štítkom. Škodí cicaním rastlinných štiav predovšetkým na kôre jabloní, hrušiek a ríbezlí, občas sa však objaví aj na plodoch napadnutých stromov (veľmi často na jablkách), na ktorých vznikajú okrúhle červenkasté škvrny upozorňujúce pestovateľa na prítomnosť škodcu. Prezimuje v štádiu lariev prvého vývinového stupňa a za rok má dve generácie.
MOŽNOSTI OCHRANY: Vzhľadom na to, že štítnička nebezpečná sa zdržuje na kôre ovocných drevín, účinne ju môžeme ničiť len vtedy, keď sú tieto stromy a kríky bez listov. V súčasnosti ničíme štítničku nebezpečnú predjarným postrekom, ktorý musí byť výdatný a treba ho urobiť krátko po vypučaní ovocných drevín.

© text a foto: Ing. Juraj MatlákServis

Predajcovia

Počasie

Počasie

Cyklostar

Zdravé a silné sadenice

AKTUALITY NA TENTO MESIAC

Aktuality po mesiacoch

PONÚKAME VÁM

PONÚKAME VÁM

PONÚKAME VÁM

PONÚKAME VÁM

Ako proti vírusom

TO NAJLEPŠIE PRE PODU

BIOPROTECT proti škodcom

BIOPROTECT proti chorobám

Ochrana trávnika

Ponúkame Vám

ISO 14001

Bisnode certifikát

Ochrana osobných údajov

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie používa na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme Vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návšetvníci prichádzajú.